Westhill High School’s 2012 fall sports schedule, with all dates and times subject to change. Both the football and boys and girls soccer teams will have games on a newly-installed artificial turf field at the high school stadium. Football
Aug. 31: Camden, 6:30
Sept. 7: at Marcellus, 7 p.m.
Sept. 14: at Cortland, 7 p.m.
Sept. 21: Solvay, 7:30
Sept. 28: Chittenango, 6:30
Oct. 5: Homer, 6:30
Oct. 13: at Phoenix, noon
Girls Soccer
Aug. 31: at West Genesee, noon
Sept. 1: Solvay, 11:30 a.m.
Sept. 4: Chittenango, 7:30
Sept. 6: at Marcellus, 5:30
Sept. 10: at Phoenix, 4:30
Sept. 14: Bishop Ludden, 4 p.m.
Sept. 18: Skaneateles, 5:30
Sept. 20: at Cazenovia, 6:30
Sept. 24: Carthage, 5:30
Sept. 25: Hannibal, 7:30
Sept. 29: at Solvay, noon
Oct. 1: Jordan-Elbridge, 7:30
Oct. 6: at Chittenango, 3 p.m.
Oct. 9: Marcellus, 7:30
Oct. 12: Phoenix, 5 p.m.
Oct. 16: at Bishop Ludden, 6:30
Boys Soccer
Sept. 4: at Phoenix, 4:30
Sept. 7: at Skaneateles, 7:30
Sept. 11: Solvay, 7:30
Sept. 13: Cazenovia, 7:30
Sept. 18: Jordan-Elbridge, 7:30
Sept. 20: at Chittenango, 7:30
Sept. 24: Marcellus, 7:30
Sept. 27: Phoenix, 7:30
Oct. 2: Skaneateles, 7:30
Oct. 4: at Solvay, 6 p.m.
Oct. 6: Clinton, 5 p.m.
Oct. 9: at Cazenovia, 6:30
Oct. 11: at Jordan-Elbridge, 4:30
Oct. 13: at West Genesee, 7 p.m.
Oct. 16: Chittenango, 7:30
Oct. 18: at Marcellus, 7:30
Girls Volleyball
Sept. 4: Fowler, 5:30
Sept. 6: at Fulton, 6:30
Sept. 11: at Bishop Ludden, 6 p.m.
Sept. 13: Solvay, 5:30
Sept. 15: at Liverpool Tournament
Sept. 17: Mexico, 6 p.m.
Sept. 18: Institute of Technology Central, 5:30
Sept. 20: Homer, 6 p.m.
Sept. 25: at Phoenix, 6 p.m.
Sept. 29: at Jamesville-DeWitt Tournament
Oct. 1: at LaFayette, 6 p.m.
Oct. 3: at West Genesee, 6 p.m.
Oct. 9: at Marcellus, 6:30
Oct. 11: Skaneateles, 5:30
Oct. 16: Jamesville-DeWitt, 5:30
Oct. 18: at Solvay, 5:30
Oct. 23: at Mexico, 6 p.m.
Oct. 25: Cazenovia, 6 p.m.
Oct. 27: OHSL Tournament at LaFayette, 9 a.m.
Boys, Girls Cross Country
Sept. 19: at Marcellus, 4:30
Sept. 26: Chittenango, 4:30
Oct. 3: at Phoenix, 4:30
Oct. 17: Solvay, 4 p.m.
Oct. 24: OHSL Liberty Meet at Cazenovia, 4 p.m.
Nov. 3: Section III Championships at Vernon-Verona-Sherrill
Nov. 10: State Championships at Elma Meadows
Nov. 17: Federation Championships at Bowdoin Park
Girls Tennis
Aug. 30: at Bishop Grimes, 10 a.m.
Sept. 4: Pulaski, 4:30
Sept. 10: Manlius-Pebble Hill, 4 p.m.
Sept. 12: Chittenango, 4 p.m.
Sept. 14: at Marcellus, 4 p.m.
Sept. 17: Skaneateles, 4 p.m.
Sept. 19: at Cazenovia, 4:30
Sept. 21: at Jordan-Elbridge, 4:30
Sept. 24: Cazenovia, 4:30
Sept. 26: at Chittenango, 4:30
Sept. 28: Marcellus, 4:30
Oct. 2: at Skaneateles, 4:30
Girls Swimming
Combined team with Manlius-Pebble Hill; home meets at Henninger High School
Sept. 12: Syracuse (at Nottingham), 5 p.m.
Sept. 18: at Oswego, 5 p.m.
Sept. 20: Auburn, 5 p.m.
Sept. 27: Jamesville-DeWitt, 6 p.m.
Oct. 9: at Mexico, 5 p.m.
Oct. 12: at OHSL Championships
Oct. 17: CBA (at LeMoyne College), 7 p.m.
Oct. 23: Skaneateles, 6 p.m.