Baker High School’s 2010 varsity sports schedule, with all dates and times subject to change. Football
Sept. 3: at West Genesee, 6 p.m.
Sept. 10: Central Square, 6:30
Sept. 17: at Liverpool, 7 p.m.
Sept. 24: Nottingham, 6:30
Oct. 1: Rome Free Academy, 6:30
Oct. 8: at Cicero-North Syracuse, 7 p.m.
Oct. 15: CBA, 7 p.m.
Girls Volleyball
Sept. 2: at Syracuse Institute of Technology, 5:30
Sept. 8: Cicero-North Syracuse, 6:30
Sept. 13: Nottingham, 6:30
Sept. 15: Rome Free Academy, 6:30
Sept. 17: Auburn, 6:30
Sept. 21: West Genesee, 6:30
Sept. 23: at Henninger, 6:30
Sept. 28: Cazenovia, 6:30
Sept. 30: at Central Square, 7 p.m.
Oct. 2: Baldwinsville Fall Swing Tournament, 9 a.m.
Oct. 4: at Corcoran, 5:30
Oct. 6: at Utica Proctor, 7 p.m.
Oct. 8: Fayetteville-Manlius, 6:30
Oct. 13: at Oswego, 6:30
Oct. 18: at Liverpool, 6:45
Oct. 20: Fowler, 6:30
Boys Volleyball
Sept. 3: Baldwinsville Tournament, 8 a.m.
Sept. 9: Central Square, 6:30
Sept. 14: Fayetteville-Manlius, 6:30
Sept. 16: at Liverpool, 7 p.m.
Sept. 18: at Victor Tournament
Sept. 23: Fowler, 6:30
Sept. 27: Oswego, 6:30
Sept. 29: at Cicero-North Syracuse, 6:30
Oct. 1: at Central Square, 7 p.m.
Oct. 5: at Fayetteville-Manlius, 6:30
Oct. 7: Liverpool, 6:30
Oct. 11: at Penfield Tournament
Oct. 14: at Fowler, 6:30
Oct. 16: at Midlakes Tournament
Oct. 19: at Oswego, 6:30
Oct. 21: Horseheads, 6 p.m.
Oct. 25: Cicero-North Syracuse, 6:30
Girls Soccer
Sept. 8: Central Square, 6 p.m.
Sept. 10-11: B’ville Tournament
Sept. 14: at Oswego, 5 p.m.
Sept. 17: Liverpool, 4 p.m.
Sept. 20: Cicero-North Syracuse, 6 p.m.
Sept. 22: Nottingham, 6 p.m.
Sept. 28: at Corcoran, 6 p.m.
Sept. 30: Rochester Mercy, 4:30
Oct. 4: at Rome Free Academy, 5 p.m.
Oct. 6: Utica Proctor, 5 p.m.
Oct. 7: at Henninger, 6:30
Oct. 13: Fayetteville-Manlius, 6 p.m.
Oct. 15: at Liverpool, 4 p.m.
Oct. 19: West Genesee, 6 p.m.
Oct. 21: at Auburn, 7 p.m.
Boys Soccer
Sept. 3-4: at Chittenango Tournament
Sept. 8: at Central Square, 7 p.m.
Sept. 11: Vestal, 4 p.m.
Sept. 14: Oswego, 6 p.m.
Sept. 20: at Cicero-North Syracuse, 6:30
Sept. 22: at Nottingham, 6 p.m.
Sept. 28: Corcoran, 6 p.m.
Oct. 4: Rome Free Academy, 5 p.m.
Oct. 6: at Utica Proctor, 5 p.m.
Oct. 8: Henninger, 6 p.m.
Oct. 13: at Fayetteville-Manilus, 6:30
Oct. 16: Liverpool, 6 p.m.
Oct. 19: at West Genesee, 7 p.m.
Oct. 21: Auburn, 6 p.m.
Oct. 23: at Jamesville-DeWitt, 2 p.m.
Girls Tennis
Sept. 2: Utica Proctor, 4:30
Sept. 9: at Auburn, 4:30
Sept. 13: Corcoran, 4:30
Sept. 15: at Rome Free Academy, 4:30
Sept. 17: at Liverpool, 4:30
Sept. 20: Henninger, 4:30
Sept. 22: Cicero-North Syracuse, 4:30
Sept. 24: at Oswego, 4:30
Sept. 25: CNY Invitational at Liverpool, 8 a.m.
Sept. 28: at Fayetteville-Manlius, 4:30
Sept. 30: Nottingham, 4:30
Oct. 4: Central Square, 4:30
Oct. 6: at West Genesee, 4:30
Boys, Girls Cross Country
Sept. 15: at West Genesee, 4:30
Sept. 22: at Cicero-North Syracuse, 5 p.m.
Sept. 25: Baldwinsville Invitational, 9 a.m.
Sept. 29: at Liverpool, 4:30
Oct. 6: Fayetteville-Manlius, 4:30
Oct. 13: Utica Proctor, 4:30
Oct. 30: CNYCL Championships at Jamesville Beach
Nov. 6: Section III Championships at Vernon Verona Sherrill
Nov. 13: State Championships at Pawling Lakeside Park
Nov. 20: Federation Championships at Bowdoin Park
Field Hockey
Sept. 8: Rome Free Academy, 4:30
Sept. 10: at Watertown, 5:30
Sept. 14: Cicero-North Syracuse, 4 p.m.
Sept. 16: at Auburn, 4:30
Sept. 20: Liverpool, 4 p.m.
Sept. 28: East Syracuse-Minoa, 4:30
Oct. 1: at Rome Free Academy, 5 p.m.
Oct. 4: Watertown, 5 p.m.
Oct. 6: at Cicero-North Syracuse, 7 p.m.
Oct. 12: Auburn, 4:30
Oct. 14: at Liverpool, 7 p.m.
Oct. 16: at Fayetteville-Manlius, 2:30
Oct. 20: Fayetteville-Manlius, 4:30
Oct. 22: at Cato-Meridian, 4 p.m.
Girls Swimming
Sept. 11: at Auburn Relays, 9 a.m.
Sept. 16: Oswego, 5 p.m.
Sept. 22: Nottingham, 5 p.m.
Sept. 29: at Auburn, 5 p.m.
Oct. 6: at Liverpool, 5 p.m.
Oct. 14: Fayetteville-Manlius, 5 p.m.
Oct. 21: Cicero-North Syracuse, 5 p.m.
Oct. 27: at West Genesee, 4:30
Oct. 29: Wildcat Invitational at West Genesee, 4:30
Nov. 3-6: Section III Championships at Nottingham
Girls Gymnastics
Sept. 14: Rome Free Academy, 5 p.m.
Sept. 21: at Utica Proctor, 5 p.m.
Sept. 28: New Hartford, 5 p.m.
Oct. 5: at Whitesboro, 4:30
Oct. 12: at Jamesville-DeWitt/F-M, 5 p.m.
Oct. 21: East Syracuse-Minoa, 5 p.m.
Oct. 26: Central Square, 5 p.m.
Oct. 28: Section III Championships
Boys Golf
Home matches at Radisson Greens
Aug. 27: Liverpool (w/Henninger), 11 a.m.
Aug. 31: Rome Free Academy, 11 a.m.
Sept. 2: at Henninger, 11 a.m.
Sept. 7: Utica Proctor, 3:30
Sept. 10: at Cicero-North Syracuse (Green), 3:30
Sept. 13: Oswego, 3:30
Sept. 14: at Rome Free Academy, 3:30
Sept. 17: Corcoran, 3:30
Sept. 20: at West Genesee, 3:30
Sept. 22: Central Square, 3:30
Sept. 24: at Cicero-North Syracuse (Blue), 3:30
Sept. 27: Henninger, 3:30
Sept. 29: at Auburn, 3:30
Oct. 1: at Liverpool, 3:30
Oct. 4: Fayetteville-Manlius, 3:30